Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Dzień dobrej książki

Czytam, bo lubię.

Pod taki hasłem realizowany jest projekt czytelniczy w klasach I –III i w oddziale zerowym.

W lutym wychowawcy poszczególnych zespołów zorganizowali dzień dobrej książki.

Uczniowie z klasy 3a prezentowali swoje ulubione lektury z domowych biblioteczek. Przyniesione przez nich pozycje były bardzo różnorodne, co pozwoliło poznać ich zainteresowania. Widać było, że mają dobry kontakt z książką, czytają wspólnie z bliskimi w domu, lubią poznawać bohaterów i przezywać z nimi przygody . Z ciekawością przeglądają wydawnictwa albumowe, popularnonaukowe, które w przystępny sposób przybliżają im wiedzę o świecie. To bardzo budujące, że dorośli wspierają najmłodszych w tej przygodzie z literaturą.

Podczas takich spotkań w salach lub w bibliotece była też okazja do przybliżenia księgozbioru biblioteki, wręcz zareklamowania wybranych pozycji. Dzieci bardzo chętnie korzystają z tego, co oferuje szkolna biblioteka, są bardzo wdzięcznymi, ale i wymagającymi czytelnikami.

Najcenniejszą jednak wartością świętowania dni dobrej książki były dla nas dorosłych rozmowy z dziećmi, wsłuchanie się w to, co miały do powiedzenia, ich jakże cudowne przemyślenia na temat, tego , co przeczytali i zaobserwowali. Dzieci są mądre, a ich świat jest niezwykle bogaty. O tym naprawdę warto pamiętać.

Uczniowie z klas: 2a i 3a wykonywali też ilustracje do książek, także do tych, których pomysł narodził się w ich głowach. Prace plastyczne oryginalne i intrygujące.

Inna formą spotkania z książką w tradycyjnej postaci było w klasie 2 b przygotowanie zakładek. Nieograniczona wyobraźnia rozbudzona lekturą dały zaskakujący efekt. Praktyczne i pomysłowe!

Dzieci z oddziału zerowego są świetnymi słuchaczami i gawędziarzami. O Słodziakach, Maszach, dinozaurach, pieskach i kotkach można by z nimi rozprawiać bez końca. Do tego jeszcze same wykonywały swoje małe książeczki !!!

Pierwszoklasiści zostali zaproszeni do biblioteki. Poprzez spotkanie z literaturą i piosenką pożegnaliśmy zimę i wkroczyliśmy w przedwiośnie. Uczniowie zostali obdarowani wyprawką czytelniczą w ramach kampanii Instytutu Książki ,, Mała książka – wielki człowiek”. Ważnym wyzwaniem dla dzieci na początku edukacji jest nauka czytania, która dzięki temu podarunkowi może stać się prawdziwą przygodą i przyjemnością. Spotkanie miało bardzo ciepły i emocjonujący przebieg.

To były ciekawe pomysły na kontakt z książką i biblioteką. Dzięki zaangażowaniu wychowawców i ich chęcią współpracy ze szkolną biblioteką udało się nie zrazić najmłodszych czytelników, pozyskać niezdecydowanych, zarazić ich pasją czytania, a zaszczepić miłością do literatury.

W galerii prezentujemy zdjęcia ze spotkań i działań. Obejrzycie, bo warto!!!